Migrenol este un antipiretic analgezic combinat.
Forma de eliberare și compoziția
Forma de dozare - tablete, acoperite (8 și 15 bucăți în blistere, într-un pachet de carton de 1 sau 2 blistere).
Ingrediente active în 1 comprimat:
- Paracetamol - 500 mg;
- Cafeina - 65 mg.
Indicații pentru utilizare
Migrenol este utilizat pentru ameliorarea sindromului de durere cu severitate slabă și moderată. În special, medicamentul este prescris în următoarele cazuri:
- Dureri de cap;
- migrenă;
- Durere de dinți;
- mialgie;
- ossalgia;
- artralgii;
- nevralgiei;
- Algomenorrhea.
În plus, Migrenol poate fi administrat cu sindrom febril, răceli și gripă.
Contraindicații
absolută:
- epilepsie;
- Insuficiență hepatică severă și / sau renală severă;
- Deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
- Hipersensibilitate la componente.
Relativ (necesită îngrijiri speciale datorită riscului de complicații):
- Hiperbilirubinemie congenitală (sindroame Dubin-Johnson, Gilbert, rotor);
- Vârsta copiilor până la 12 ani;
- sarcinii;
- Alăptarea.
Dozare și administrare
Migrenol trebuie administrat pe cale orală.
Adulților li se prescriu de obicei 2 comprimate de 4 ori pe zi, cu intervale minime de 4 ore.
Doza zilnică maximă admisă este de 8 comprimate.
Durata cererii se stabilește individual, dar nu trebuie să depășească 10 zile.
Efecte secundare
Practic, medicamentul este bine tolerat. Tulburările dispeptice (inclusiv durerea epigastrică și greața), reacțiile alergice (erupții cutanate, urticarie, angioedem) sunt posibile.
În cazuri rare, apar trombocitopenie și anemie hemolitică.
În cazul utilizării pe termen lung în doze mari, există riscul de nefrotoxicitate, hepatotoxicitate, pancitopenie.
Instrucțiuni speciale
În timpul tratamentului, se recomandă limitarea consumului de băuturi cofeină (cafea și ceai), deoarece cafeina supradozaj este posibil.
Fără consultarea unui medic, puteți lua medicamentul timp de 3 zile cu sindrom febril, 5 zile pentru sindromul durerii.
În cazul terapiei prelungite (mai mult de o săptămână), este necesar să se monitorizeze imaginea sângelui periferic și starea funcțională a ficatului.
Migrenol face dificilă diagnosticarea unui simptom al "abdomenului acut", poate afecta rezultatele testelor de control al dopajului la sportivi.
Pacienții cu febra fânului și astmul atopic sunt expuși riscului de a dezvolta reacții alergice la medicament.
Întreaga perioadă de tratament este recomandată să se abțină de la utilizarea băuturilor alcoolice, deoarece acest lucru este plin de dezvoltarea hepatotoxicității.
Interacțiune medicamentoasă
Reacții posibile de interacțiune în cazul utilizării concomitente a Migrenol cu alte medicamente:
- Inhibitori de monoaminooxidază: îmbunătățirea acțiunii lor;
- Medicamente uricosurice: o scădere a eficacității lor;
- Ergotamina: accelerarea absorbției sale;
- Cloramfenicol: o creștere a timpului de eliminare a acestuia de 5 ori;
- Anticoagulante, care sunt derivați ai Dicoumarinului: îmbunătățirea acțiunii lor;
- Metoclopramida și domperidonă: creșterea absorbției de migrenol;
- Etanol: risc de apariție a hepatotoxicității și a pancreatitei acute;
- Inhibitori ai oxidării microzomale (de exemplu, cimetidina): reducerea riscului de acțiune hepatotoxică;
- Kolestiramin: scăderea absorbției de migrenol;
- Barbituricele, fenilbutazona, rifampicina, etanolul, fenitoina, antidepresivele triciclice și alți stimulanți ai oxidării microzomale: riscul intoxicației severe în cazul supradozelor mici.
Termeni și condiții de depozitare
Depozitați la o temperatură care nu depășește 25 ° C într-un loc inaccesibil pentru copii, protejat de umiditate și lumină.
Perioada de valabilitate - 3 ani.