Calpol este un analgezic antipiretic care are efecte analgezice și antipiretice. Este utilizat în pediatrie.
Forma de eliberare și compoziția
Kalpol este produs sub formă de suspensie pentru administrare orală de culoare roz cu miros de căpșună (în sticle de sticlă întunecată de 70 și 100 ml, complet cu o lingură de măsurare).
Ingredientul activ al medicamentului este paracetamolul (120 mg / 5 ml).
Componente auxiliare: sirop de zahăr, glicerol, soluție de sorbitol 70%, gumă, carmoizină (E122), parahidroxibenzoat de metil, apă purificată, aromă.
Indicații pentru utilizare
Calpol este prescris copiilor cu vârsta cuprinsă între 3 luni și 6 ani:
- Ca febrifugă - în infecțiile copilariei, gripa, infecții respiratorii acute, reacții post vaccinare și alte boli / afecțiuni însoțite de febră;
- Ca anestezic, în cazul unui sindrom de durere de intensitate mică și moderată, inclusiv dureri dentare, musculare și de cap, nevralgii, precum și dureri datorate leziunilor și arsurilor.
Contraindicații
- Vârsta copiilor până la 1 lună;
- Funcție hepatică / rinichi anormală anormală;
- Deficit de glucoză-6-fosfat dehidrogenază;
- Tulburări de sânge;
- Hipersensibilitate la medicament.
În timpul perioadei de tratament, copiii care au fost diagnosticați cu disfuncție renală sau hepatică ușoară și moderată, sindroamele Rotor, Gilbert și Dubin-Johnson trebuie să fie observate constant.
Problema posibilității de a utiliza Kalpol la copiii cu vârsta cuprinsă între 1 și 3 luni poate fi decisă numai de medic individual.
Dozare și administrare
Calpol trebuie administrat pe cale orală după 1-2 ore de la masă, consumând o mulțime de fluide. Dozajul maxim admisibil este de 4 ori pe zi, intervalul minim este de 4 ore.
Dozele unice recomandate în funcție de vârsta copilului:
- 3-12 luni - 2,5-5 ml (care corespunde la 60-120 mg de paracetamol);
- 1-6 ani - 5-10 ml (120-240 mg paracetamol).
Durata tratamentului cu Kalpol: luată sub formă de febrifugă - 3 zile, ca analgezic - 5 zile.
Efecte secundare
Când se administrează în dozele recomandate, medicamentul este în general bine tolerat. În unele cazuri, posibile dureri abdominale, greață, vărsături, erupții cutanate, mâncărime, urticarie, angioedem. Rareori apar leucopenie, trombocitopenie, anemie, agranulocitoză.
În cazul utilizării prelungite a lui Kalpol în doze mari, există o posibilitate de pancitopenie și methemoglobinemie. În plus, în acest caz, medicamentul poate avea un efect hepatotoxic și nefrotoxic.
Frecvente și primele simptome ale supradozajului: paloare a pielii, greață, vărsături, dureri de stomac, transpirație crescută. După 1-2 zile pot apărea semne de leziuni hepatice - durere în zona acestui organ, o creștere a timpului de protrombină și o creștere a enzimelor hepatice. În cazuri severe, se dezvoltă hepatonecroză, insuficiență hepatică, encefalopatie și comă. În cazul administrării unei doze prea mari de Calpol, este necesar să se efectueze o spălare gastrică, să se acorde copilului un enterosorbant (carbon activ, polifenonă) și să se apeleze la un medic. Ca antidot la paracetamol, pot fi prescrise administrarea intravenoasă de N-acetilcisteină sau metionină orală.
Instrucțiuni speciale
În cazul în care temperatura ridicată persistă mai mult de 3 zile sau durerea pentru mai mult de 5 zile, trebuie să consultați un medic.
Nu este recomandat să luați alte medicamente care conțin paracetamol în același timp cu Kalpol, deoarece este plină de supradozaj. Nu diluați suspensia cu niciun lichid.
În cazul utilizării medicamentului pentru mai mult de 5-7 zile, este necesar să se monitorizeze indicatorii stării funcționale a ficatului și a modelului sângelui periferic.
Atunci când se prescrie un medicament la pacienții cu diabet zaharat, trebuie avut în vedere faptul că suspensia conține zahăr.
Paracetamolul distorsionează rezultatele testelor de laborator efectuate pentru a determina conținutul de acid uric și de glucoză din sânge.
Interacțiune medicamentoasă
Efectul hepatotoxic al paracetamolului poate fi sporit prin utilizarea simultană a antidepresivelor triciclice, barbituricelor, anticonvulsivanților, etanolului, rifampicinei și fenilbutazonei și efectului nefrotoxic atunci când este combinat cu salicilații.
Paracetamolul îmbunătățește proprietățile anticoagulantelor indirecte și efectele toxice ale cloramfenicolului, reduce eficacitatea medicamentelor uricosurice.
Termeni și condiții de depozitare
A se păstra la întuneric, la îndemâna copiilor la o temperatură de până la 25 ° C.
Perioada de valabilitate - 3 ani.