Ibuprofenul este un medicament antiinflamator nesteroidian.
Forma de eliberare și compoziția
Medicamentul Ibuprofen este disponibil sub formă de tablete, suspensii, gel, unguent, supozitoare (supozitoare).
Tabletele Ibuprofen sunt acoperite cu roz, rotunde, biconvexe. Ele sunt plasate în 10 bucăți. în ambalaje cu blistere celulare, apoi 2 sau 5 ambalaje în cutii de carton.
Suspensia de Ibuprofen se vinde în sticle de sticlă de 100 g, care împreună cu o lingură de măsurare sunt ambalate în cutii de carton.
Gel 5% Ibuprofen pentru uz extern este disponibil în tuburi de aluminiu de 20 g, 30 g, 50 g și 100 g, care sunt plasate în ambalaj.
Unguent pentru uz extern Ibuprofenul 5% este vândut în tuburi de aluminiu de 25 g, care sunt plasate în ambalaje din carton.
Recipientele rectale pentru copii Ibuprofen sunt disponibile în 5 buc. în blistere, cu o cutie de carton care conține 2 astfel de ambalaje.
Ingredientul activ al medicamentului Ibuprofen este ibuprofenul, care are un efect antiinflamator, analgezic și moderat antipiretic.
Tabletele de ibuprofen conțin 200 mg de ibuprofen și excipienți: amidon din cartofi, dioxid de siliciu coloidal, stearat de magneziu, ceară de albine, vanilină, gelatină comestibilă, făină de grâu, hidroxicarbonat de magneziu, povidonă cu greutate moleculară mică, dioxid de titan, colorant azorubin, zaharoză.
Suspensia de Ibuprofen conține ibuprofen (100 mg) și excipienți: metilceluloză sodică carboxilată, cremofor RH-40, silicat de magneziu aluminiu, propilen glicol, glicerină, zaharoză, propil hidroxibenzoat, metilhidroxibenzoat, fosfat de sodiu, propidhidroxibenzoat de sodiu, hidroxibenzoat de sodiu, hidroxibenzoat de sodiu, hidroxibenzoat de metil. , colorant galben portocaliu, apă purificată.
Gel 5% Ibuprofenul este compus din ibuprofen (50 mg) și excipienți: carbomer 940, etanol, propilenglicol, para-hidroxibenzoat de metil, trietanolamină, dimeoxid, ulei de lavanda, ulei ne-rolibic, apă purificată.
Compoziția unguentului 5% Ibuprofen include ibuprofen (5 g) și excipienți: macrogol 1500, dimexid, macrogol 400.
Recipientele rectale Ibuprofenul conține ibuprofen (60 mg) și grăsime solidă.
Indicații pentru utilizare
Tabletele Ibuprofen sunt utilizate la adulți și copii după 6 ani cu următoarele patologii:
- Procesele inflamatorii ale coloanei vertebrale și ale articulațiilor (artrita gouta, osteoartroza, spondilita anchilozantă, artrita reumatoidă);
- Durere ușoară de diferite origini (cefalee, durere de dinți, migrenă, mialgie, nevralgie, algomenoree primară, durere post-traumatică, durere postoperatorie);
- Sindromul febril la infecții și răcelile.
Tabletele Ibuprofen sunt concepute pentru terapia simptomatică și nu afectează progresia bolii.
Suspensia de Ibuprofen este utilizată la sugari și copii mici, precum și la adulți cu astfel de boli și afecțiuni:
- Sindrom dureros și moderat de durere, incluzând durere de dinți, dureri dentare, cefalee, migrene, dureri musculare și articulare, durere la urechi;
- Creșterea temperaturii corporale pentru răceli, infecții virale respiratorii acute, gripa, faringită, infecții pentru copii, după vaccinare;
- Algomenoree, adnexită;
- Inflamația traumatică a țesuturilor moi.
Gel 5% și maz 5% Ibuprofen este prescris în tratamentul următoarelor patologii:
- Boli degenerative și inflamatorii ale sistemului musculo-scheletal;
- Agravarea gutei;
- Durere cu reumatism;
- Periartrita periferică a umărului;
- Deformarea osteoartritei;
- Spondilita anchilozantă;
- Osteocondroza cu sindrom radicular;
- sciatică;
- sciatică;
- Mialgie, lumbago, bursită, tendovaginită, tendinită, leziuni fără compromiterea integrității țesuturilor moi.
Ibuprofenul se utilizează la copiii cu vârsta de 3 luni - 2 ani în astfel de condiții:
- Sindrom de durere ușoară sau slabă (durere de dinți, dureri de cap și durere la nivelul urechii, durere la apariția leziunilor ligamentului);
- Febră cu infecții respiratorii acute, gripă, boli infecțioase, în perioada post-vaccinare.
Contraindicații
Tabletele Ibuprofen sunt contraindicate în cazul următoarelor boli și condiții:
- Eczeli și leziuni ulcerative ale sistemului digestiv în exacerbări (colită ulcerativă, boala Crohn, leziuni ulcerative ale stomacului și duodenului);
- Procesele inflamatorii în intestin;
- Hemoragie intracraniană;
- Sângerare gastrică;
- Hipocoagularea, hemofilia, diateza hemoragică;
- Boală severă a ficatului, incluzând insuficiență hepatică severă;
- Boala renală severă;
- Creșterea sensibilității individuale la componentele medicamentului.
Tabletele Ibuprofen nu sunt recomandate copiilor sub vârsta de 6 ani.
Cu prudență, medicamentul este prescris pacienților care suferă de astfel de afecțiuni:
- Boala coronariană, hipertensiunea arterială, insuficiența cardiacă;
- Afecțiuni arteriale periferice, patologii cerebrovasculare;
- Diabet, dislipidemie;
- Colită, enterită, gastrită.
Unguent și gel Ibuprofen nu este utilizat în cazul unor astfel de boli și condiții:
- Încălcarea integrității pielii;
- Eczemă, dermatoză plâns;
- Tulburări hematopoiezei;
- Triada de aspirină;
- Hipersensibilitate la componentele medicamentului.
Există următoarele contraindicații privind utilizarea supozitoarelor de Ibuprofen:
- Leziuni ulcerative ale tractului gastro-intestinal, sângerare gastrointestinală;
- Boala intestinului inflamator;
- Hemofilie, leucopenie, hipocoagulare;
- Insuficiență hepatică sau renală;
- hipokaliemie;
- Pierderea auzului;
- Hipersensibilitate la componentele medicamentului sau acid acetilsalicilic.
Ibuprofenul este utilizat cu prudență dacă copilul suferă de colită ulcerativă, gastrită, urticarie, astm bronșic. Trebuie să se acorde atenție prescrierii acestui agent în timp ce se iau anticoagulante indirecte, diuretice, agenți antiplachetari, glucocorticosteroizi, medicamente care scad tensiunea arterială.
Dozare și administrare
Tablete Ibuprofen prescrise:
- Artrita reumatoidă - 800 mg de 3 ori pe zi;
- Spondilita anchilozantă și osteoartrita - 400-600 mg de 3-4 ori pe zi;
- Sindromul moderat de durere - 400 mg de 3 ori pe zi;
- Lichidări și leziuni ale țesuturilor moi - 600 mg de 2-3 ori pe zi.
Doza zilnică a medicamentului nu trebuie să depășească 2,4 g.
Suspensie Ibuprfen este prescris pentru copii la o rată de 20-40 mg / kg pe zi, împărțită în mai multe doze. Pentru adulți, utilizați 200-800 mg de medicament de 2-3 ori pe zi.
Ibuprofen gel și unguent este aplicat la locul afectat cu o bandă de 5-10 cm și frecată cu grijă în piele. Repetați 3-4 ori pe zi, cursul terapiei - 2-3 săptămâni.
Recipiente rectale Ibuprofenul este utilizat într-o doză de 5-10 mg / kg de greutate corporală a copilului, nu mai mult de 3-4 ori pe zi. În acest caz, copiii cu vârste cuprinse între 3 și 9 luni prescris pentru 1 lumanare (60 mg) de trei ori pe zi, dar nu mai mult de 180 mg pe zi. Copii în vârstă de 9-24 luni - 1 lumânare de 4 ori un bate, dar nu mai mult de 240 mg / zi. Când suprapitorii de febră Ibuprofen sunt utilizați timp de cel mult 3 zile, cu sindrom de durere - nu mai mult de 5 zile.
Efecte secundare
Reacțiile adverse posibile ale ibuprofenului includ:
- Greață, vărsături, constipație, flatulență, diaree, pierderea apetitului;
- Bronhospasm, dificultăți de respirație;
- Umflarea pleoapelor și a conjunctivei, iritație și uscăciune a ochilor, vedere dublă sau vedere încețoșată, zgomot sau tinitus, tulburări de auz;
- Nervozitatea, anxietatea, insomnia, amețelile, durerea de cap, depresia, somnolența, agitația psihomotorie;
- Tensiune arterială crescută, tahicardie, insuficiență cardiacă;
- Leucopenie, agranulocitoză, purpură trombocitopenică, trombocitopenie, anemie;
- Prurit, erupție cutanată, angioedem, șoc anafilactic, rinită alergică, eritem multiform;
- Creșterea transpirației.
Instrucțiuni speciale
Tabletele Ibuprofen nu sunt recomandate în timpul sarcinii și alăptării. Ibuprofen suspensie, unguent și gel pot fi luate cu prudență numai în al doilea și al treilea trimestru de sarcină.
analogi
Analogii Ibuprofenului includ: Ibuprof, Ibupron, Dolgit, Burana, Brufen, Bren, Nurofen, Bonifen, Advil, Reumafen, Profen, Ipren, Ibusan.
Termeni și condiții de depozitare
Ibuprofenul trebuie depozitat în locuri inaccesibile la lumina soarelui la temperaturi de până la 25 ° C. Perioada de valabilitate - 2 ani.